Samsung LS32D701EAU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED White LS32D701EAUXXU
Filled starFilled starFilled starFilled starFilled star
See details and conditions
2+ purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • UHD resolution reveals greater levels of detail with higher pixel density
  • See truetolife colour representation with 1 billion colours with HDR10
  • Featuring HDMI and DP, connecting your peripherals is as straightforward as it gets
  • UHD (3840x2160) resolution reveals greater levels of detail with higher pixel density.
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 10/01/2025
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:479 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung LS32D701EAU, 81.3 cm (32"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LED, 5 ms, White
LS32D701EAU
Expand your creative realm
Discover the deeper details
UHD resolution
Enhanced realism through more colour
1.07 billion colours with HDR10
Connect more devices
Multiple Ports
Effortless and instant setup
Easy Setup Stand
The Easy Setup Stand effortlessly creates an ideal workspace without any tools or
Read more »
Samsung LS32D701EAU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED White LS32D701EAUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung LS32D701EAUXXU Collection Model Samsung S70D UHD Collection Model Samsung LS32D701EAU Manufacturer Product Type Samsung Monitors Market positioning Home Panel mounting interface 100 x 100 mm VESA mounting Yes Product colour White Feet colour White Form Factor Everyday Monitors Form Factor 28" - 32" Monitors Form Factor 32" - 40" Monitors Product Family S70D UHD Product Family LS32D701EAU Display diagonal 32" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type VA Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Display technology LED Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 3000:1 Maximum refresh rate 60 Hz Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR Dynamic contrast ratio marketing name Mega DCR Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Viewable size, horizontal 69.7 cm Viewable size, vertical 39.2 cm HD type 4K Ultra HD sRGB coverage (typical) 99% Display brightness (min) 280 cd/m Built-in speaker(s) No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes HDCP version 2.2 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.2 HDCP Yes HDMI Yes Power consumption (max) 100 W Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (HDR) per 1000 hours 57 kWh Annual energy consumption 45 kWh Energy efficiency class (HDR) g Energy consumption (SDR) per 1000 hours 31 kWh Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (typical) 31 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power supply type internal Brand specific technologies Eye Saver Width (with stand) 713.9 mm Height (with stand) 501.6 mm Width (without stand) 713.9 mm Depth (without stand) 41.8 mm Height (without stand) 424.7 mm Weight (without stand) 4.4 kg Weight (with stand) 5.9 kg Depth (with stand) 180 mm AMD FreeSync No Built-in camera No Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Power cable length 1.5 m NVIDIA G-SYNC No Adaptive picture Yes Year 2025 Picture-in-Picture Yes Tilt angle range -2 - 25 Picture-by-Picture (PbP) Yes Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Colour gamut standard sRGB Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows11 Sustainability certificates TCO Package height 160 mm Package width 798 mm Package depth 546 mm Package weight 8 kg Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Off Timer Plus Yes Colour of product White MPN LS32D701EAUXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
Samsung LS32D701EAU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED White LS32D701EAUXXU Reviews
Sam - 5 out of 5 Reviewed on feefo.com in the United Kingdom on 08 July 2025
Awesome monitor, amazing picture. Arrived quickly and great service.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS32D701EAUXXU has has a diagonal display of 32".