Samsung LS34C652VAU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black LS34C652VAUXXU
Filled starFilled starFilled starFilled starFilled star
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2+ purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • Ultra Wide immersion with 1000R Curvature for Ultra-WQHD
  • Free up your desk space with a built-in Speaker
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 10/01/2025
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:358 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung LS34C652VAU, 86.4 cm (34"), 3440 x 1440 pixels, UltraWide Quad HD, LED, 5 ms, Black
LS34C652VAU
Expand your creative realm
Ultra Wide immersion
Ultra-WQHD in 1000R curvature
Immerse yourself in games, movies or design projects. A 34" 1000R curved display surrounds you with a 21:9 aspect ratio. The curve closely matches the human field of sight, so you can maximize your screen real estate and reach new levels of productivity with less eye strain.
Enhanced realism through more color
1 billion colors with HDR10
Pop up the camera to stay connected
A built-in camera and Windows Hello
Read more »
Samsung LS34C652VAU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black LS34C652VAUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung LS34C652VAUXXU Collection Model Samsung LS34C652VAU Manufacturer Product Type Samsung Monitors Product colour Black Market positioning Business Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes VESA mounting Yes Swivel angle range -30 - 30 Front bezel colour Black Feet colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor Business Monitors Form Factor 32" - 40" Monitors Product Family Ultrawide Monitor Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family LS34C652VAU Display diagonal 34" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Display Resolution 3440 x 1440 pixels Native aspect ratio 21:9 Response Time 5 ms Panel type VA Touchscreen No sRGB coverage (typical) 1.15% HD type Wide Quad HD HD type UltraWide Quad HD Display technology LED Screen shape Curved Screen curvature rating 1000R Contrast ratio (typical) 3000:1 Maximum refresh rate 100 Hz Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 86 cm Viewable size, horizontal 79.7 cm Viewable size, vertical 33.4 cm Display brightness (min) 280 cd/m Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 1 RMS rated power 5 W Ethernet LAN Yes Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-C upstream ports quantity 1 USB Power Delivery (USB PD) Yes Headphone out Yes USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Number of upstream ports 2 USB Power Delivery up to 90 W HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.2 HDCP Yes HDMI Yes Power consumption (average) 47 W Annual energy consumption 47 kWh Energy consumption (SDR) per 1000 hours 32 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 51 kWh Energy efficiency class (SDR) g Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (max) 200 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power consumption (typical) 32 W Power supply type internal Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Eye Saver Height (with stand) 561.5 mm Width (without stand) 806.6 mm Depth (without stand) 125 mm Height (without stand) 369.4 mm Width (with stand) 806.6 mm Weight (without stand) 5.3 kg Weight (with stand) 8.1 kg Depth (with stand) 241 mm Smart modes Custom, Eco, FPS, Game, Graphics, RPG, RTS, Sports, Standard Smart modes Sports, Custom, Eco, FPS, Game, Graphics, RPG, RTS Built-in camera Yes Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Power cable length 1.5 m Megapixel (approx.) 5 MP AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC No Adaptive picture Yes Year 2023 Year 2025 Picture-in-Picture Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 1574244 Tilt angle range -2 - 20 Picture-by-Picture (PbP) Yes Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 12 cm Height adjustment 12 cm Colour gamut standard sRGB Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows10 Built-in KVM switch Yes Sustainability certificates TCO Stand Included Yes Cables included DisplayPort, HDMI, Power, USB Type-C Cables included HDMI, DisplayPort, USB Type-C, USB Package height 125 mm Manual Yes Package width 807 mm Package depth 367 mm Package weight 10.1 kg Package Type Box Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Off Timer Plus Yes Colour of product Black MPN LS34C652VAUXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing Most Suitable For Business
Samsung LS34C652VAU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black LS34C652VAUXXU Reviews
Luke - 5 out of 5 Reviewed on feefo.com in the United Kingdom on 14 August 2024
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS34C652VAUXXU has has a diagonal display of 34".