Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor LS24D360GAUXXU
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 1800R Curved Screen enables a more immersive viewing experience
  • The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur
  • Game Mode adjusts any game to fill your screen with every detail in view
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 24/09/2024
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1702 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor, 61 cm (24"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 4 ms, Black
24" S36GD FHD Curved Monitor
The Curved for enriched engagement
1800R Curved Screen
Smooth performance for your content
100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
More gaming power
Game Mode
Keep it easy on the eyes
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Care for your eyes and stay comfortable, even during long sessions. Advanced eye comfort technology
Read more »
Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor LS24D360GAUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung LS24D360GAUXXU Collection Model Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor Manufacturer Product Type Samsung Monitors Product colour Black Market positioning Business Panel mounting interface 75 x 75 mm VESA mounting Yes Feet colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor Business Monitors Form Factor 21" - 24" Monitors Product Family 24" S36GD FHD Curved Monitor Display diagonal 24" Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type VA Response time measurement type GTG (Gray to Gray) HD type Full HD Display technology LED Screen shape Curved Screen curvature rating 1800R Contrast ratio (typical) 3000:1 Maximum refresh rate 100 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Viewable size, horizontal 52.1 cm Viewable size, vertical 29.3 cm Display brightness (min) 200 cd/m sRGB coverage (typical) 95% Built-in speaker(s) No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 1 VGA (D-Sub) ports quantity 1 Headphone out Yes HDMI version 1.4 HDMI Yes Energy efficiency class (HDR) Not available Energy efficiency class (SDR) E Annual energy consumption 25 kWh Energy consumption (SDR) per 1000 hours 17 kWh Power consumption (standby) 0.3 W Power supply type External Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (typical) 17 W Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Eye Saver Height (with stand) 416.3 mm Width (without stand) 547.8 mm Depth (without stand) 108.2 mm Height (without stand) 35.6 mm Height (without stand) 325.6 mm Weight (without stand) 2.6 kg Width (with stand) 547.8 mm Weight (with stand) 3.2 kg Depth (with stand) 214 mm Flicker-free technology Yes Power cable length 1.5 m Year 2024 Tilt angle range -2 - 22 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Colour gamut standard sRGB Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows 11 Package width 612 mm Package depth 390 mm Package weight 5 kg Package height 162 mm Eco Saving Plus Yes Off Timer Plus Yes Colour of product Black MPN LS24D360GAUXXU Monitor Response Time 4ms Monitors Most Suitable For Casual Computing Most Suitable For Business
Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor Downloads
Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor Information Leaflet
Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor LS24D360GAUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS24D360GAUXXU has has a diagonal display of 24".