Samsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor LS27FG530EUXXU
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • QHD has 1.7× the pixels of Full HD, delivering ultra-detailed, pin-sharp images.
  • A 200Hz refresh rate and 1ms (MPRT) response time deliver sharp, real-time visuals for ultra-clear, precise gameplay.
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 05/11/2025
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2469 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LCD, Black
27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor
Enhanced brightness and clearer details
HDR10
Get smooth action without disruption
AMD FreeSync Premium
Catch enemies in the shadows with better visibility
Black Equaliser
Hit your marks with next-level accuracy
Virtual Aim Point
Gain precision in your shots with Virtual Aim Point. Crosshairs on the screen increase the accuracy of your aim when the action peaks. 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor
Further details for this product, 27" Odyssey
Read more »
Samsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor LS27FG530EUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor Manufacturer Product Type Samsung Monitors Product colour Black Panel mounting interface 75 x 75 mm Stand type Simple stand VESA mounting Yes Cable Lock Slot Yes Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family Samsung Odyssey Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Panel type IPS Touchscreen No Response time (MPRT) 1 ms Refresh rate optimizor Yes HD type Quad HD Display technology LCD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 200 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68 cm Viewable size, horizontal 59.7 cm Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast Viewable size, vertical 33.6 cm LED backlight No Display brightness (min) 240 cd/m NTSC coverage (typical) 72% Built-in speaker(s) No Built-in microphone No Ethernet LAN No Wi-Fi No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-B upstream ports quantity 0 Headphone out Yes HDCP version 2.2 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes VGA (D-Sub) ports quantity 0 Mini DisplayPorts quantity 0 Energy efficiency class (SDR) E Annual energy consumption 31 kWh Energy consumption (SDR) per 1000 hours 21 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 30 kWh Power consumption (typical) 21 W Power consumption (max) 48 W Power supply type External Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Black Equalizer, Crosshair Brand specific technologies Eye Saver, Black Equalizer Width (with stand) 613.2 mm Depth (with stand) 217.4 mm Height (with stand) 463.1 mm Depth (without stand) 50.4 mm Height (without stand) 364.5 mm Weight (without stand) 3.5 kg Width (without stand) 613.2 mm Weight (with stand) 3.9 kg Digital signal format system Not supported AMD FreeSync type FreeSync Premium Built-in camera No Game features Super Arena Gaming UX Game features Refresh Rate Optimizer, Super Arena Gaming UX High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Power cable length 1.5 m AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC No Year 2025 On Screen Display (OSD) Yes Tilt angle range -2 - 20 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Black eQualizer function Yes Height adjustment No Colour gamut standard NTSC Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows11 Warranty period 2 year(s) Stand Included Yes Cables included DisplayPort, Power Package depth 162 mm Package width 707 mm Package height 430 mm Package weight 5.7 kg Package height 162 mm Samsung Eye Saver Mode Yes Auto source switch+ Yes Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Auto source switch Yes Virtual AIM point Yes Eco Saving Plus Yes Off Timer Plus Yes Colour of product Black Product Line Samsung Odyssey MPN LS27FG530EUXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
Samsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor Downloads
Samsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor LS27FG530EUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS27FG530EUXXU has has a diagonal display of 27".