Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor LS32DG302EUXXU
Highlights
  • React in real time with 180Hz refresh rate & 1ms response time(MPRT)
  • AMD FreeSync enables a superfluid entertainment experience
  • Black Equaliser enables you to catch enemies in the shadows with better visibility
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 07/08/2024
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1696 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor, 81.3 cm (32"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 1 ms, Black
32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor
React in real time
180Hz refresh rate & 1ms response time(MPRT)
Speed through scenes. 180Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultra-smooth action. Jump on enemies right when you see them with a 1ms response time(MPRT) for frames with minimal blur.
Stay in sync with the action
AMD FreeSync
Catch enemies in the shadows with better visibility
A new level of accuracy
Virtual Aim Point
Fresh eyes win more
Eye Saver
Read more »
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor LS32DG302EUXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor Manufacturer Product Type Samsung Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Frameless design Yes Swivel angle range -15 - 15 Cable management Yes Swivelling Yes VESA mounting Yes Cable Lock Slot Yes Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 28" - 32" Monitors Form Factor 32" - 40" Monitors Product Family Samsung Odyssey Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor Display diagonal 32" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Panel type VA Touchscreen No Response time (MPRT) 1 ms Refresh rate optimizor Yes HD type Full HD Display technology LCD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 3000:1 Maximum refresh rate 180 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 80 cm Viewable size, horizontal 69.8 cm Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast Viewable size, vertical 39.3 cm LED backlight No Display brightness (min) 200 cd/m sRGB coverage (typical) 95% Built-in speaker(s) No Built-in microphone No Ethernet LAN No Wi-Fi No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 1 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-B upstream ports quantity 0 DisplayPort out version 1.4 Headphone out Yes HDCP version 1.3/1.4 DC-in jack Yes Service port type USB Type-A HDCP version 1.3 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes VGA (D-Sub) ports quantity 0 Mini DisplayPorts quantity 0 Energy efficiency class (SDR) E Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh Energy efficiency class (HDR) F Energy consumption (HDR) per 1000 hours 35 kWh Power consumption (typical) 26 W Power consumption (typical) 26.4 W Power consumption (max) 48 W Power supply type External Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Annual energy consumption 39 kWh Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Black Equalizer, Eye Saver Brand specific technologies Eye Saver, Black Equalizer Width (without stand) 719.2 mm Depth (without stand) 93.7 mm Height (without stand) 434.8 mm Width (with stand) 719.2 mm Depth (with stand) 248.8 mm Height (with stand) 597.4 mm Weight (without stand) 3.9 kg Weight (with stand) 5.6 kg Digital signal format system Not supported AMD FreeSync type FreeSync Built-in camera No Flicker-free technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Power cable length 1.5 m AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC No Year 2024 On Screen Display (OSD) No Pivot Yes Pivot angle -2 - 92 Tilt angle range -5 - 20 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Black eQualizer function Yes Height adjustment Yes Adjustable height (max) 12 cm Height adjustment 12 cm Colour gamut standard sRGB Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows 11 Warranty period 2 year(s) Stand Included Yes Cables included HDMI, DisplayPort Cables included AC, DisplayPort, HDMI Package width 820 mm Package height 190 mm Package depth 532 mm Package weight 8.5 kg Virtual AIM point Yes Eco Saving Plus Yes Off Timer Plus Yes Colour of product Black Product Line Samsung Odyssey MPN LS32DG302EUXXU Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor Downloads
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor Information Leaflet
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor LS32DG302EUXXU Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LS32DG302EUXXU has has a diagonal display of 32".