Brand:Samsung / Monitors / Samsung Monitors / Samsung LU32J590UQPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Blue
Samsung LU32J590UQPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 336467
Samsung LU32J590UQPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Blue LU32J590UQPXXU
Filled starFilled starFilled starFilled starFilled star
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Screen: 3840x2160 Resolution, VA Panel
  • Technology: 60Hz Refresh Rate
  • Connections: HDMI, Display Port
  • Great For: Productivity & Immersive Viewing
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 27/04/2023
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:361 in  Monitors
Reviews
General Information for Samsung Monitors
Samsung LU32J590UQPXXU, 81.3 cm (32"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, 4 ms, Blue
LU32J590UQPXXU
Widescreen UHD
A billion shades of colour
Widescreen 4K gaming
Smoother gameplay
AMD FreeSync synchronises the refresh rate of your graphics card and monitor to
Read more »
Samsung LU32J590UQPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Blue LU32J590UQPXXU Specifications
Product Type Monitors Brand Samsung Collection Model Samsung LU32J590UQPXXU Manufacturer Product Type Samsung Monitors Product colour Black Market positioning Home Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling No VESA mounting Yes Feet colour Black Product colour Blue Form Factor Everyday Monitors Form Factor 28" - 32" Monitors Form Factor 32" - 40" Monitors Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family LU32J590UQPXXU Display diagonal 32" High Dynamic Range (HDR) supported No Display brightness (typical) 270 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type VA Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Display brightness (min) 225 cd/m Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 3000:1 Maximum refresh rate 60 Hz Dynamic contrast ratio marketing name Mega Infinity DCR Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display diagonal (metric) 80.1 cm Viewable size, horizontal 69.8 cm Viewable size, vertical 39.3 cm HD type 4K Ultra HD Colour Gamut 97% RGB colour space NTSC sRGB coverage (typical) 138% NTSC coverage (typical) 97% Adobe RGB coverage 102% Built-in speaker(s) No Ethernet LAN No Wi-Fi No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 DVI Port No Headphone out Yes HDMI version 1.4/2.0 Thunderbolt 3 ports quantity 0 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.2 HDMI Yes VGA (D-Sub) ports quantity 0 Energy efficiency class (HDR) Not available Energy efficiency class (SDR) F Power supply type External Annual energy consumption 45 kWh Energy consumption (SDR) per 1000 hours 31 kWh Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (typical) 31 W Power consumption (max) 59 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies Eye Saver, MagicBright Width (without stand) 729.5 mm Depth (without stand) 56.4 mm Height (without stand) 427.8 mm Depth (without stand) 5.64 cm Height (without stand) 42.8 cm Weight (without stand) 5.5 kg Width (without stand) 73 cm Width (with stand) 729.5 mm Depth (with stand) 250.5 mm Height (with stand) 534.5 mm Weight (with stand) 6.3 kg Smart modes Game AMD FreeSync type FreeSync Built-in camera No Flicker-free technology Yes Game mode Yes AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC No Year 2023 Picture-in-Picture Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 1403953 Tilt angle range -10 - 15 Pivot No Tilt angle range -2 - 15 Picture-by-Picture (PbP) Yes Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Colour gamut standard NTSC, sRGB, Adobe RGB Height adjustment No Colour gamut standard NTSC Operating relative humidity (H-H) 10 - 80% Operating temperature (T-T) 10 - 40 C Certification Windows 10 Stand Included Yes Quick start guide Yes Package width 792 mm Package depth 491 mm Package weight 8.4 kg Package height 157 mm Package Type Box Installation CD Yes Non-operating relative humidity (non-condensing) 10 - 80% Eco Saving Plus Yes Off Timer Plus Yes USB sound bar (Ready) No Colour of product Black MPN LU32J590UQPXXU Video Inputs DisplayPort Video Inputs HDMI Monitor Response Time 4ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
Samsung LU32J590UQPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Blue Downloads
Samsung LU32J590UQPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Blue Information Leaflet
Samsung LU32J590UQPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Blue LU32J590UQPXXU Reviews
Matt - 4 out of 5 Reviewed on cnet.com in the United Kingdom on 30 January 2021
Paolo - 4 out of 5 Reviewed on monitornerds.com in the United Kingdom on 23 December 2018
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LU32J590UQPXXU has has a diagonal display of 32".