Team Group ELITE memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 288-pin DIMM TED516G6000C4801
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • JEDEC DDR5 On-die ECC, Stable Performance
  • Increased Fundamental Frequency, Faster Speeds
  • Unleashed Capacity, Stronger Multitasking
  • Improved Structural Composition, Greater Efficiency
  • Reduced Working Voltage, Better Energy Efficiency
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 14/11/2022
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1100 in  Memory
Reviews
General Information for Team Memory
Team Group ELITE . Component for: PC, Internal memory: 16 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 16 GB, Internal memory type: DDR5, Memory clock speed: 6000 MHz, Memory form factor: 288-pin DIMM, CAS latency: 48
ELITE
Elite DDR5 Desktop Memory
Minimum specifications reach an ultra-high frequency of 4800MHz, 50% more from the 3200MHz standard frequency maximum of DDR4 modules. Let our DDR5 help you breeze through all your boring, mundane tasks.
DDR5 kit is available from a 8GB capacity per module and, in
Standard working voltage has been reduced from the 1.2V in DDR4 modules to 1.1V, reducing energy consumption for each bandwidth to conserve energy and reduce your burden. To minimize noise interference, the power management has been transferred from motherboard to RAM and will be complimented with a PMIC for effective system load management.
On-die ECC, Stable Performance
ELITE
16 GB, DDR5, 6000 MHz, 288-pin, UDIMM, CL48, 1.1 V
Warranty information: Lifetime
Initial Release Date: 14/11/2022
Read more »
Team Group ELITE memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 288-pin DIMM TED516G6000C4801 Specifications
Product Type Memory Brand Team Collection Model Team ELITE Collection Model Team TED516G6000C4801 Manufacturer Product Type Team Memory Product Family Elite Product Family TED516G6000C4801 Internal Memory 16 GB Internal memory type DDR5 Memory form factor 288-pin DIMM Memory clock speed 6000 MHz ECC No Height 32 mm Depth 134 mm Year 2022 Memory layout (modules x size) 1 x 16 GB Buffered memory type Unregistered (unbuffered) On-Die ECC Yes CAS latency 48 Component for PC Memory voltage 1.1 V JEDEC standard Yes Package Type Blister MPN TED516G6000C4801