TP-Link 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE TL-SF1005LP
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2+ purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • 5× 10/100 Mbps RJ45 ports
  • 4× PoE ports transfer data and power on individual cables
  • Works with IEEE 802.3af compliant PDs
  • Up to 250 m data and power transmitting range under Extend Mode**
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 01/08/2020
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:137 in  Network Switches
Reviews
General Information for TP-Link Network Switches
5-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE
Professional Fast Ethernet Switch with 4 PoE Ports
Plug and Play, with PoE Transmission for Surveillance up to 250 m
TL-SF1005LP
Dedicated 4-Port PoE Switch (41 W Budget) for Numerous Applications
Compliance with the 802.3af PoE standard supports up to 15.4 W on each PoE port. The total 41 W PoE power budget* for the 4 PoE ports opens up a wide range of applications, such as surveillance for offices, dormitories, and small businesses. It is fully compatible with IP cameras, access points, IP phones, computers, printers, and more.
Ideal for IP Surveillance
Up to 250 m Transmissions
Read more »
TP-Link 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE TL-SF1005LP Specifications
Product Type Network Switches Brand TP-Link Collection Model TP-Link TL-SF1005LP Collection Model TP-Link 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE Manufacturer Product Type TP-Link Network Switches Product colour Black LED indicators Yes Rack mounting No Fanless Yes Product Family 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE Product Family POE Switch Networking standards IEEE 802.3af,IEEE 802.3i,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x Networking standards IEEE 802.3af, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x 10G support No Copper ethernet cabling technology 10BASE-T, 100BASE-TX Forwarding rate 0.744 Mpps Cable types supported Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e Full duplex Yes Flow control support Yes Auto MDI/MDI-X Yes Auto-negotiation Yes MAC address auto-aging supported Yes Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 5 Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000) Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Fast Ethernet (10/100) Installed SFP modules quantity 0 Installed SFP+ modules quantity 0 MAC address table 2000 entries Switching capacity 1 Gbit/s Store-and-forward Yes Jumbo frames support Yes Jumbo frames 2000 Half duplex Yes Power consumption (max) 47 W Power source DC/PoE Power supply included Yes DC Input Voltage 53.5 V Input current 0.81 A Input Voltage 53.5 V Power source DC AC Input Voltage 220 V AC input frequency 50 Hz Total Power over Ethernet (PoE) budget 41 W Depth 98 mm Height 25 mm Width 100 mm Year 2020 Switch type Unmanaged Harmonized System (HS) code 85176990 Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Operating relative humidity (H-H) 10 - 90% Storage relative humidity (H-H) 5 - 90% Heat Dissipation 160.27 BTU/h Storage temperature (T-T) -40 - 70 C Sustainability certificates CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS Sustainability compliance Yes Compliance certificates CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS Power over Ethernet (PoE) Yes Power over Ethernet (PoE) ports quantity 4 Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity 4 User guide Yes Package width 131 mm Package depth 196 mm Package height 121 mm Package weight 740 g AC adapter included Yes MPN TL-SF1005LP