Brand:Ubiquiti / Poe Adapters / Ubiquiti Poe Adapters / Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V
Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V | Quzo UK
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 33041
Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V POE-24-12W-G
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Iec 60950-1:2005+A1 Ul609501 En55022:2010
  • En55024:2010 Fcc Class B
  • Collection Model: Ubiquiti POE-24-12W-G
  • MPN: POE-24-12W-G
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 19/09/2014
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:20 in  Poe Adapters
Reviews
General Information for Ubiquiti Poe Adapters
Ubiquiti POE-24-12W-G, 24 V, 90 - 260 V, 47 - 63 Hz, IEC 60950-1:2005+A1 UL609501 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B, 0 - 40 C, 35 - 95%
POE-24-12W-G
Device Protection
Seamless airGateway Compatibility
The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway to bridge airMAX connections to Wi-Fi at customer locations. POE-24-12W-G
24VDC @ 0.5A, RJ-45
Ubiquiti POE-24-12W-G. Power over Ethernet (PoE) voltage: 24 V, Input voltage: 90 - 260 V, Input frequency: 47 - 63 Hz. Certification: IEC 60950-1:2005+A1 UL60950‐1 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B. Weight: 99.4 g, Dimensions (WxDxH): 84 x 87 x 29.2 mm
Initial Release Date: 19/09/2014
Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V POE-24-12W-G Specifications
Product Type Poe Adapters Brand Ubiquiti Collection Model Ubiquiti POE-24-12W-G Manufacturer Product Type Ubiquiti Poe Adapters Product Family POE-24-12W-G Ethernet LAN (RJ-45) ports 2 Power over Ethernet (PoE) voltage 24 V Input Voltage 90 - 260 V Power over Ethernet (PoE) voltage 24 Input Voltage 90 - 260 Weight 99.4 g Dimensions (WxDxH) 84 x 87 x 29.2 mm Dimensions (WxDxH) 84 x 87 x 29.2 Year 2014 Input frequency 47 - 63 Hz Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Input frequency 47 - 63 Operating relative humidity (H-H) 35 - 95% Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -30 - 70 C Storage temperature (T-T) -30 - 70 Operating relative humidity (H-H) 35 - 95 Certification IEC 60950-1:2005+A1 \nUL609501 \nEN55022:2010, EN55024:2010 \nFCC Class B Certification IEC 60950-1:2005+A1 UL609501 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B Certification IEC 60950-1:2005+A1 UL609501 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B Power over Ethernet (PoE) Yes MPN POE-24-12W-G Connectivity Wireless
Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V Downloads
Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V POE-24-12W-G Reviews