Brand:Ubiquiti / Poe Adapters / Ubiquiti Poe Adapters / Ubiquiti POE-24-12W PoE adapter 24 V
Ubiquiti POE-24-12W PoE adapter 24 V | In Stock | Quzo UK
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 44861
Ubiquiti POE-24-12W PoE adapter 24 V POE-24-12W
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
25+ purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • Power Over Ethernet (Poe) Voltage: 24 V
  • Input Voltage: 110 - 220 V
  • Input Frequency: 50 - 60 Hz. Width: 44 mm
  • Depth: 87 mm
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 04/10/2013
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2 in  Poe Adapters
Reviews
General Information for Ubiquiti Poe Adapters
Ubiquiti POE-24-12W. Product colour: Black. Power over Ethernet (PoE) voltage: 24 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 44 mm, Depth: 87 mm, Height: 29 mm
POE-24-12W
Device Protection
Seamless airGateway Compatibility
The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway to bridge airMAX connections to Wi-Fi at customer locations. POE-24-12W
24VDC, 12W, 0.5A, RJ-45
Initial Release Date: 04/10/2013
Ubiquiti POE-24-12W PoE adapter 24 V POE-24-12W Specifications
Product Type Poe Adapters Brand Ubiquiti Collection Model Ubiquiti POE-24-12W Manufacturer Product Type Ubiquiti Poe Adapters Product colour Black Product Family POE-24-12W Ethernet LAN (RJ-45) ports 2 RJ-45 input ports 1 RJ-45 output ports 1 Power consumption (typical) 12 W Power over Ethernet (PoE) voltage 24 V Input current 0.2 - 0.3 A Input Voltage 100 - 240 V Input Voltage 110 - 220 V Power over Ethernet (PoE) voltage 24 Input Voltage 110 - 220 Weight 99.4 g Width 44 mm Height 29 mm Depth 87 mm Dimensions (WxDxH) 84 x 87 x 29.2 mm Weight 92 g Dimensions (WxDxH) 84 x 87 x 29.2 Year 2013 Input frequency 50/60 Hz Surge protection Yes Output current 0.5 A Input frequency 50 - 60 Hz Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Input frequency 50 - 60 Operating relative humidity (H-H) 35 - 95% Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -30 - 70 C Operating temperature (T-T) 32 - 104 F Storage temperature (T-T) -30 - 70 Operating relative humidity (H-H) 35 - 95 Power over Ethernet (PoE) Yes Colour of product Black MPN POE-24-12W Connectivity Wireless Promotion Spring Sale
Ubiquiti POE-24-12W PoE adapter 24 V Downloads
Ubiquiti POE-24-12W PoE adapter 24 V POE-24-12W Reviews