Brand:Ubiquiti / Poe Adapters / Ubiquiti Poe Adapters / Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V
Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 32946
Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V POE-48-24W-G
Brand New + In Stock, 10+ available.
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
1 recently purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • Dimensions ( W X H X D )96 X 62 X 35 MM
  • Output Voltage48Vdc @ 0.5A
  • Lan ACtivity IndicatorNo
  • Gigabit Lan PortYes
  • Remote Reset CapabilityNo
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 19/01/2014
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:14 in  Poe Adapters
Reviews
General Information for Ubiquiti Poe Adapters
Ubiquiti POE-48-24W-G, Gigabit Ethernet, Black, 48 V, 100 - 240 V, 50/60 Hz, 0.4 - 0.6 A
POE-48-24W-G
- Airfiber
- Airmax
- Edgemax
- Mfi
- Unifi Ap
- Unifi Video / Airvision
*Check Product Specifications To Verify Poe Compatibility.
Ubiquiti Poe Adapter Compatibility With The Airgateway
The Airgateway Is Available In Three Models:
- Airgateway Standard Model With An Internal Antenna
- Airgateway Pro Dual-Band Wi-Fi Model With An Internal Antenna
- Airgateway-Lr Long-Range Wi-Fi Model With An External Antenna For Extended Range
Dimensions ( W X H X D )
96 X 62 X 35 Mm
Output Voltage
48Vdc @ 0.5A
Lan Activity Indicator
No
Gigabit Lan Port
Yes
Remote Reset Capability
No
Reset Button
Input Voltage
90-260Vac @ 47-63 Hz
Input Current
0.6A @ 120Vac,
0.4A @ 240Vac
Inrush Current
<65A Peak @ 120Vac,
<130A
Read more »
Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V POE-48-24W-G Specifications
Product Type Poe Adapters Brand Ubiquiti Collection Model Ubiquiti POE-48-24W-G Manufacturer Product Type Ubiquiti Poe Adapters Product colour Black LED indicators No Product Family POE-48-24W-G Ethernet interface type Gigabit Ethernet Ethernet LAN data rates 10,100,1000 Mbit/s Ethernet LAN (RJ-45) ports 2 RJ-45 input ports 1 RJ-45 output ports 1 Power over Ethernet (PoE) voltage 48 V Input Voltage 90 - 260 V Input current 0.4 - 0.6 A Input Voltage 100 - 240 V Power over Ethernet (PoE) voltage 48 Input Voltage 90 - 260 Depth 91.8 mm Weight 158.5 g Width 59.9 mm Weight 166 g Height 33 mm Width 96 mm Depth 62 mm Height 35 mm Dimensions (WxDxH) 59.9 x 91.8 x 33 mm Dimensions (WxDxH) 59.9 x 91.8 x 33 Year 2014 Input frequency 50/60 Hz Surge protection Yes Input frequency 47 - 63 Hz Output current 0.5 A Harmonized System (HS) code 85044090 Harmonized System (HS) code 85044095 Input frequency 47 - 63 Operating relative humidity (H-H) 35 - 95% Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -30 - 70 C Operating temperature (T-T) 32 - 104 F Storage temperature (T-T) -30 - 70 Operating relative humidity (H-H) 35 - 95 Certification IEC 60950-1:2005+A1 \nUL609501 \nEN55022:2010, EN55024:2010 \nFCC Class B Certification IEC 60950-1:2005+A1 UL609501 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B Certification IEC 60950-1:2005+A1 UL609501 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B Certification CE, FCC, IC, UL Power over Ethernet (PoE) Yes Number of products included 1 pc(s) Colour of product Black Internal Features Special Offers Internal Features M Special Offers MPN POE-48-24W-G Connectivity Wireless
Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V Downloads
Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V POE-48-24W-G Reviews