Brand:Ubiquiti / Poe Adapters / Ubiquiti Poe Adapters / Ubiquiti Networks POE-48-24W. Product colour: Black, Certification: CE, FCC, IC, UL. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm. Package type: Box
Ubiquiti Networks POE4824W. Product colour: Black, Certification: CE,
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 33039
Ubiquiti Networks POE-48-24W. Product colour: Black, Certification: CE, FCC, IC, UL. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm. Package type: Box POE-48-24W
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
25+ purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • Colour: Black
  • Certification: CE
  • Power Over Ethernet (Poe) Voltage: 48 V
  • Input Voltage: 100 - 240 V
  • Input Frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 04/10/2013
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1 in  Poe Adapters
Reviews
General Information for Ubiquiti Poe Adapters
Ubiquiti Networks POE-48-24W. Product colour: Black, Certification: CE, FCC, IC, UL. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm. Package type: Box
POE-48-24W
Device Protection
Convenient Wall-Mounting
The 24V, 0.5A Models, Poe-24-12W And Poe-24-12W-G, Are Wall-Mountable Using The Optional Wall-Mount Brackets.
Seamless Airgateway Compatibility
The 15V, 0.8A And 24V, 0.5A Models, Poe-15-12W, Poe-24-12W And Poe-24-12W-G, Work With The Airgateway To Bridge Airmax Connections To Wi-Fi At Customer Locations. POE-48-24W
48VDC @ 0.5A, 65kHz, <1ns
Ubiquiti POE-48-24W. Product colour: Black. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Certification: CE, FCC, IC, UL. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm. Package type: Box
Initial Release Date:
Read more »
Ubiquiti Networks POE-48-24W. Product colour: Black, Certification: CE, FCC, IC, UL. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm. Package type: Box POE-48-24W Specifications
Product Type Poe Adapters Brand Ubiquiti Collection Model Ubiquiti POE-48-24W Manufacturer Product Type Ubiquiti Poe Adapters Product colour Black Product Family POE-48-24W Ethernet LAN (RJ-45) ports 2 RJ-45 input ports 1 RJ-45 output ports 1 Power over Ethernet (PoE) voltage 48 V Input current 0.4 - 0.6 A Input Voltage 100 - 240 V Weight 135.5 g Width 57 mm Height 33 mm Depth 88 mm Year 2013 Wall Mountable Yes Input frequency 50/60 Hz Surge protection Yes Harmonized System (HS) code 85044090 Operating relative humidity (H-H) 35 - 95% Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -30 - 70 C Certification CE, FCC, IC, UL Power over Ethernet (PoE) Yes Package Type Box Colour of product Black MPN POE-48-24W Connectivity Wireless Promotion Spring Sale
Ubiquiti Networks POE-48-24W. Product colour: Black, Certification: CE, FCC, IC, UL. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm. Package type: Box Downloads
Ubiquiti Networks POE-48-24W. Product colour: Black, Certification: CE, FCC, IC, UL. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm. Package type: Box Information Leaflet
Ubiquiti Networks POE-48-24W. Product colour: Black, Certification: CE, FCC, IC, UL. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Input voltage: 100 - 240 V, Input frequency: 50/60 Hz. Width: 57 mm, Depth: 88 mm, Height: 33 mm. Package type: Box POE-48-24W Reviews