Poe Adapters / Poe Adapters / Ubiquiti POE-48-24W-WH PoE adapter 48 V
Ubiquiti POE-48-24W-WH PoE adapter 48 V | In Stock
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 188391
Ubiquiti POE-48-24W-WH PoE adapter 48 V POE-48-24W-WH
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Power Over Ethernet Adapters
  • Device Protection
  • Specifications
  • Specifications Model: Poe-48-24W Output Voltage: 48Vdc @ 0.5A Gigabit Lan Port: No
  • MPN: POE-48-24W-WH
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 16/03/2019
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:82 in  Poe Adapters
Reviews
General Information for Ubiquiti Poe Adapters
Ubiquiti POE-48-24W-WH. Product colour: White. Power over Ethernet (PoE) voltage: 48 V, Output power: 24 W. Width: 57 mm, Depth: 33 mm, Height: 88 mm. Number of products included: 1 pc(s)
POE-48-24W-WH
Ubiquiti PoE Adapter Compatibility with
the airGateway
Protection
Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices:
- Surge protection
- Clamping protection
- Maximum surge discharge
- Peak pulse current
- AC cable with earth ground
POE, 48VDC, 0.5 A, 88 x 57 x 33
Read more »
Ubiquiti POE-48-24W-WH PoE adapter 48 V POE-48-24W-WH Specifications
Product Type Poe Adapters Collection Model Ubiquiti POE-48-24W-WH Manufacturer Product Type Ubiquiti Poe Adapters Product colour White Product Family POE-48-24W-WH Power over Ethernet (PoE) voltage 48 V Weight 135.5 g Width 57 mm Depth 33 mm Height 88 mm Year 2019 Output power 24 W Operating relative humidity (H-H) 35 - 95% Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -30 - 40 C Number of products included 1 pc(s) Colour of product White MPN POE-48-24W-WH Connectivity Wireless
Ubiquiti POE-48-24W-WH PoE adapter 48 V Downloads
Ubiquiti POE-48-24W-WH PoE adapter 48 V POE-48-24W-WH Reviews