Brand:Ubiquiti / Poe Adapters / Ubiquiti Poe Adapters / Ubiquiti POE-24-12W-G-WH PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V
Ubiquiti POE-24-12W-G-WH PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 398164
Ubiquiti POE-24-12W-G-WH PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V POE-24-12W-G-WH
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Provides Earth Grounding and Surge Protection
  • Helps Protect Against ESD Events
  • Powers Ubiquiti® PoE Devices
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:26 in  Poe Adapters
Reviews
General Information for Ubiquiti Poe Adapters
Ubiquiti POE-24-12W-G-WH, Gigabit Ethernet, White, 24 V, 100 - 240 V, 50/60 Hz, 0.3/0.2 A
POE-24-12W-G-WH
Power over Ethernet Adapters
PoE Adapters power Ubiquiti products that support passive PoE.
Device Protection
Convenient Wall-Mounting
The 24V, 0.5A models, POE-24-12W and POE-24-12W-G, are wall-mountable using the optional wall-mount brackets.
Seamless airGateway Compatibility
The 24V, 0.5A model works with the airGateway to bridge airMAX connections to Wi-Fi at customer locations.
Specifications
Model: POE-24-12W-G-WH
Output Voltage: 24VDC @ 0.5A
Gigabit LAN Port: Yes POE-24-12W-G-WH
POE-24-12W-G-WH, RJ-45, IEC-320 C6, 24 V 0.5 A, 100-240 V AC 50/60 Hz, 89x46x33 mm, white
Ubiquiti POE-24-12W-G-WH. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet. Product colour: White. Power over Ethernet (PoE) voltage: 24 V, AC adapter input
Read more »
Ubiquiti POE-24-12W-G-WH PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V POE-24-12W-G-WH Specifications
Product Type Poe Adapters Brand Ubiquiti Collection Model Ubiquiti POE-24-12W-G-WH Manufacturer Product Type Ubiquiti Poe Adapters Product colour White Product Family POE-24-12W-G-WH Ethernet interface type Gigabit Ethernet Ethernet LAN (RJ-45) ports 2 Power over Ethernet (PoE) voltage 24 V AC adapter frequency 50/60 Hz AC adapter input voltage 100 - 240 V Input current 0.3/0.2 A Power plug type Type C Weight 75 g Dimensions (WxDxH) 89 x 46 x 33 mm Surge protection Yes Output current 0.5 A Operating relative humidity (H-H) 35 - 95% Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Storage temperature (T-T) -30 - 70 C Operating temperature (T-T) 32 - 104 F Certification CE, FCC, IC, UL Number of products included 1 pc(s) Colour of product White Connectivity Wireless MPN POE-24-12W-G-WH
Ubiquiti POE-24-12W-G-WH PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V Downloads
Ubiquiti POE-24-12W-G-WH PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V POE-24-12W-G-WH Reviews