LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black 27GS50F-B.AEKQ
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Upgraded Speed
  • New Standard.We Have Raised Ultragear's Speed Standard To 180Hz. You Can Enjoy Ultra-Clear And Smooth Images With A 180Hz Refresh Rate, Which Loads Images 180 Times In A Second
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1520 in  Monitors
Reviews
General Information for LG Monitors
LG 27GS50F-B, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, 5 ms, Black
27GS50F-B
Upgraded speed.
New standard.
We have raised UltraGear's speed standard to 180Hz. You can enjoy ultra-clear and smooth images with a 180Hz refresh rate, which loads images 180 times in a second.
Incredible speed to victory
Feel actual combat with true colour
Clearer, smoother, and faster
Designed for gamer
Match up with your gaming style
Gamers can use On-Screen Display and OnScreen Control to easily customize the setting
Read more »
LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black 27GS50F-B.AEKQ Specifications
Product Type Monitors Brand LG Collection Model LG 27GS50F-B Manufacturer Product Type LG Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm VESA mounting Yes Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family 27GS50F-B Display diagonal 27" Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 5 ms Panel type VA Touchscreen No HD type Full HD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 3000:1 Maximum refresh rate 180 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68.6 cm Pixel Pitch 0.3114 x 0.3114 mm Anti-glare screen Yes Colour depth 8 bit NTSC coverage (typical) 72% HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes Headphone outputs 1 DisplayPort version 1.4 HDMI Yes Power supply type External Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC adapter output voltage 19 V AC input frequency 50/60 Hz Brand specific technologies Black Stabilizer, Crosshair, DAS Mode Depth (with stand) 201.6 mm Height (with stand) 456.1 mm Weight (with stand) 3.87 kg Width (without stand) 613.7 mm Depth (without stand) 39.3 mm Height (without stand) 364.1 mm Weight (without stand) 3.25 kg Width (with stand) 613.7 mm Smart modes Energy saving AMD FreeSync type FreeSync Flicker-free technology Yes FPS counter Yes AMD FreeSync Yes Tilt adjustment Yes Country of origin South Korea Stand Included Yes HDMI cable length 1.8 m Package depth 156 mm Package width 776 mm Package height 435 mm Package weight 5.9 kg Package Type Box Colour of product Black MPN 27GS50F-B.AEKQ Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 5ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Casual Computing
LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Downloads
LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Information Leaflet
LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black 27GS50F-B.AEKQ Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 27GS50F-B.AEKQ has has a diagonal display of 27".