Samsung VM55C-E LCD Indoor LH55VMCEBGBXEN
Brand New + Available To Order
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 09/04/2024
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:25 in  Video Wall Displays
Reviews
General Information for Samsung Video Wall Displays
Samsung VM55C-E. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display technology: LCD, Display brightness: 500 cd/m, HD type: Full HD, Operating hours (hours/days): 24/7. Product colour: Black
VM55C-E
55 Black Video Wall Display Full Hd 500 Cd/M2 24/7 Operation
Always-On Space-Saving Solution With Extreme-Narrow Bezels
Transform Any Space With High Impact Visuals
View Content From Any Angle
Vibrant Images In Any Light
Non-Glare Panels Evenly Distribute Light Across
Features
Screen Size55 Inch
Brightness500 Cd/M2
Contrast Ratio (Typical)1000:1
Resolution1920 X 1080 Pixels
Full HdYes
Compatible With Vesa-Wall Mounting System600 X 400 Mm
Displayport1
Usb Port1
Hdmi2
Operating Temperature Range (T-T)0 - 40
Dimensions W/O Stand (W X H X D)1212.2 X 683.0 X 70.4 Mm
Weight W/O Stand19.5 Kg
VM55C-E
Initial Release Date: 09/04/2024
Read more »
Samsung VM55C-E LCD Indoor LH55VMCEBGBXEN Specifications
Product Type Video Wall Displays Brand Samsung Collection Model Samsung VM55C-E Manufacturer Product Type Samsung Video Wall Displays Product colour Black Placement supported Indoor Orientation Horizontal/Vertical VESA mounting Yes Panel mounting interface 600 x 400 mm Orientation Landscape/Portrait Bezel colour Black Product Family VM55C-E Display diagonal 55" Display Resolution 1920 x 1080 pixels Panel type IPS Pixel Pitch 0.63 x 0.63 mm HD type Full HD Display technology LCD Contrast ratio (typical) 1000:1 Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Pixel frequency 78 MHz Response Time 0.008 s Contrast ratio (dynamic) 100000:1 Aspect Ratio 16:9 Display brightness 500 cd/m Colour Gamut 72% Vertical scan range 47 - 63 Hz Display diagonal (metric) 138 cm Horizontal scan range 57.3 - 70 kHz Ethernet LAN Yes HDMI ports quantity 2 Ethernet LAN (RJ-45) ports 1 DisplayPorts quantity 1 DVI-D ports quantity 1 Audio Input Yes Audio Output Yes DVI Port Yes DisplayPorts in 1 USB port Yes HDCP version 2.2 HDMI input ports quantity 1 RS-232 output ports 1 HDMI version 2.0 USB ports quantity 1 DisplayPort version 1.2 RS-232 input ports 1 IR input ports quantity 1 Video out Yes HDCP Yes Energy consumption (SDR) per 1000 hours 113 kWh Power consumption (sleep) 0.5 W Energy efficiency class (SDR) g Power consumption (typical) 220 W AC Input Voltage 100 - 240 V AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Width 1212.2 mm Depth 70.4 mm Height 683 mm Weight 19.5 kg Operating hours (hours/days) 24/7 Year 2024 Wall Mountable Yes Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Operating relative humidity (H-H) 10 - 90% Haze rate 28% Sustainability compliance Yes Compliance certificates CB, Federal Communications Commission (FCC) Package width 1398 mm Package depth 257 mm Package height 844 mm Package weight 27.1 kg Colour of product Black MPN LH55VMCEBGBXEN Video Inputs DisplayPort
Samsung VM55C-E LCD Indoor LH55VMCEBGBXEN Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LH55VMCEBGBXEN has has a diagonal display of 55".