Samsung WE86FX interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey HDMI LH86WEFWLGCXEN
Brand New + Available To Order
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Product Family: WE86FX
  • Collection Model: Samsung WE86FX
  • Response Time: 8 MS
  • Display Diagonal: 86"
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 31/03/2026
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:150 in  Interactive Whiteboards
Reviews
General Information for Samsung Interactive Whiteboards
Samsung WE86FX, 2.18 m (86"), 350 cd/m, 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, ADS, 1200:1
WE86FX
86 Black Wefx Interactive Display 3X Hdmi 350Nit
Unlimited Learning Possibilities
Plug And Play
Simply Interactive. Instantly Ready.
Annotation On
Take Notes Instantly Anywhere On The Screen
Up To 40 Multi-Touch
Smooth Responsive Multi-Touch
Support For Up To
Features
Screen Size86 Inch
MarketEducation / Corporate
ColourBlack
Resolution3840 X 2160
TechnologyAds
Hdmi3
OrientationLandscape Only
Viewing Angle Horizontal178 ?
Viewing Angle Vertical178 ?
Display Brightness350 Cd/M2
Response Time8 Ms
Usb-CYes
Usb 2.0 Ports Quantity1
Usb 3.0 Ports Quantity4
Maximum Operating Temperature Range (T-T)0 - 40
Operation (Hours / Days)12/7
Operating Relative Humidity Range10% - 80%
Compatible With Vesa-Wall Mounting System800 X 600 Mm
Dimensions W X D X H1957 X 98 X 1160 Mm
Weight49.5 Kg
WE86FX
Samsung WE86FX. Display diagonal: 2.18 m (86"), Display brightness: 350 cd/m², Display resolution: 3840 x 2160 pixels. User memory: 32 GB. Interface: HDMI, USB connector type: USB Type-A, USB Type-C. Product colour: Grey, Panel mounting interface: 800 x 600 mm, Certification: IEC 62368-1 Edtion 3&IEC 60950-1 UL62368-1 edition 3 GB4943.1-2022 PSB+ IEC 62368-1 NOM-019 K.... Operating hours (hours/days): 12/7
Initial Release Date: 31/03/2026
Read more »
Samsung WE86FX interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey HDMI LH86WEFWLGCXEN Specifications
Product Type Interactive Whiteboards Brand Samsung Collection Model Samsung WE86FX Manufacturer Product Type Samsung Interactive Whiteboards VESA mounting Yes Product colour White Product colour Grey Panel mounting interface 800 x 600 mm Product Family WE86FX Display diagonal 86" Response Time 8 ms Panel type ADS Touchscreen Yes Display Resolution 3840 x 2160 pixels Touchscreen type Infrared Pixel Pitch 0.493 x 0.493 mm Pixel frequency (max) 77 MHz Maximum refresh rate 60 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display brightness 350 cd/m Contrast ratio (typical) 1200:1 HD type 4K Ultra HD Touch technology Multi-touch Colour Gamut 72% USB 2.0 ports quantity 1 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 4 HDMI ports quantity 3 Line-in Yes HDCP version 2.2 RS-232 ports 1 Line-out Yes HDMI version 2.0 USB connector type USB Type-A, USB Type-C USB Type-C ports quantity 2 HDCP Yes Power consumption (typical) 400 W Power consumption (sleep) 0.5 W AC Input Voltage 100 - 240 V AC Input Voltage 100-240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Depth 98 mm Width 1957 mm Height 1160 mm Weight 49.5 kg User memory 32 GB Year 2026 Number of simultaneous touchpoints 40 Operating hours (hours/days) 12/7 Operating temperature (T-T) 0 - 40 C Maximum pixel clock 78 MHz Technology Infrared (IR) Haze rate 25% Compliance certificates VCCI OPS slot 1 Package width 2110 mm Package depth 185 mm Package weight 62 kg Package height 1291 mm Colour of product White MPN LH86WEFWLGCXEN
Samsung WE86FX interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey HDMI Downloads
Samsung WE86FX interactive whiteboard 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey HDMI LH86WEFWLGCXEN Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The LH86WEFWLGCXEN has has a diagonal display of 86".