Brand New, only 7 left in stock!
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May to Tuesday, 19 May.
» Expedited Delivery available For Monday, 18 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Multiple Power Budget OptionsPoe Models Come With 10 Ports Of Poe++ (Ieee 802.3Bt) Offering Up To 60 W Per Port And 16-40 Ports Of Poe+ (Ieee 802.3At) Delivering Up To 30 W Per Port To Meet A Variety Of Applications, Including The Latest Generation Of Wir
  • Product Family: POE Switch
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 07/12/2022
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:773 in  Network Switches
Reviews
General Information for Zyxel Network Switches
XGS2220-30HP
Nebula Cloud-managed Layer 3 Enterprise Switch
The XGS2220 Series is a family of Layer 3 access Switches that consists of six models, including PoE, Non PoE and Fiber options. Non PoE models offer Gigabit desktop ports for everyday network access; PoE models allow flexible options with larger PoE budgets and a mix of 60 W and 30 W ports to power devices like the latest WiFi 6/6E Wireless Access Points; The Fiber model aims to achieve business connectivity for high fiber port density requirement.
Flexible 10G For Converged Networking Applications
Multiple Power Budget options
PoE models come with 10 ports of PoE++ (IEEE 802.3bt) offering up to 60
Read more »
Product Type Network Switches Collection Model Zyxel XGS2220-30HP-GB0101F Collection Model Zyxel XGS2220-30HP Manufacturer Product Type Zyxel Network Switches Rack mounting Yes Product colour Black LED indicators Yes Product Family POE Switch Product Family XGS2220-30HP Internal Memory 1024 MB Flash Memory 64 MB 10G support Yes Forwarding rate 125 Mpps Static route Yes Routing entries 64 Security algorithms SNMP, SNMPv2, SNMPv3 Connectivity technology Wireless Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 24 Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000) 10G Ethernet (copper) ports quantity 2 Installed SFP modules quantity 0 Installed SFP+ modules quantity 4 MAC address table 32000 entries Switching capacity 168 Gbit/s Jumbo frames support Yes Packet buffer memory 2 MB Power source AC Power supply included Yes Power consumption (max) 477 W AC Input Voltage 100 - 240 V Total Power over Ethernet (PoE) budget 400 W DHCP features DHCP relay, DHCP server IGMP snooping Yes IGMP proxy Yes Authentication type IEEE 802.1x, RADIUS, TACACS+ BPDU filtering/protection Yes Width 441 mm Depth 330 mm Weight 4.35 kg Height 44 mm GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) Yes Year 2022 Mean time between failures (MTBF) 268.305 h Switch type Managed Switch layer L3 Quality of Service (QoS) support Yes Web-based management Yes Cloud-managed Yes ARP inspection Yes Operating relative humidity (H-H) 10 - 95% Storage relative humidity (H-H) 10 - 90% Operating temperature (T-T) -20 - 50 C Heat Dissipation 1626.57 BTU/h Storage temperature (T-T) -40 - 70 C Multicast support Yes Multicast Listener Discovery (MLD) snooping MLD v1/v2 Compliance certificates RoHS, Federal Communications Commission (FCC), Low Voltage Directive (LVD), CE Power over Ethernet (PoE) Yes Power over Ethernet (PoE) ports quantity 26 Package width 580 mm Package depth 503 mm Package weight 5.77 kg Package height 95 mm Colour of product Black Connectivity Wireless MPN XGS2220-30HP-GB0101F