Brand:Asrock / Monitors / Asrock Monitors / Asrock PGO27QFV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black
Asrock PGO27QFV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 401343
Asrock PGO27QFV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black PGO27QFV
Brand New + In Stock, 10+ available.
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 68.6cm (27") Quad HD 2560 x 1440 OLED
  • 0.03ms, 16:9, 250cd/m², 1500000:1
  • USB, HDMI, DisplayPort
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2121 in  Monitors
Reviews
General Information for Asrock Monitors
Asrock PGO27QFV, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, QD-OLED, 0.03 ms, Black
PGO27QFV
PGO27QFV Gaming Monitor
  • 27” QHD (2560 x 1440) Flat QD-OLED Display
  • 360Hz High Refresh Rate
  • 0.03ms (GTG) Response Time
  • 99% DCI-P3 / 138% sRGB Color Space
  • Delta E<2 Color Accuracy
  • VESA DisplayHDR™ True Black 400
  • AMD FreeSync™ Premium Pro
  • ASRock Low Blue Light Technology
  • 2 x HDMI™ 2.1; 1 x DisplayPort™ 1.4
  • 1 x Type-C (DP Alt Mode / PD 15W)
  • Height, Swivel, Tilt Adjustment
  • Integrated Wi-Fi Antenna (Compatible with Wi-Fi 4/5/6/6E/7)
Immerse in OLED Excellence
27" OLED Visual
DisplayHDR True Black 400
Enjoy deeper blacks and enhanced contrast for richer detail and a more realistic viewing experience.
Delta E < 2
Achieve precise colors with Delta E < 2 accuracy, perfect for professional-grade editing and design.
AMD FreeSync Premium Pro
0.03ms Response Time
Advanced Thermal Technology
Pixel Clean
Logo Brightness Dimming
Automatically adjusts the brightness of static logos on the screen to reduce the risk of burn-in.
Ergonomic Design
Connectivity
PGO27QFV features a versatile range of I/O ports, including 2 HDMI™ 2.1, 1 DisplayPort™ 1.4, and Type-C with DP Alt mode and 15W power delivery. It also offers an audio out.
PGO27QFV
68.6cm (27") Quad HD 2560 x 1440 OLED, 16:9, 250cd/m², 1.07B, 0.03ms, 178°/178°, 1500000:1
Asrock PGO27QFV. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: QD-OLED, Response time: 0.03 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Read more »
Asrock PGO27QFV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black PGO27QFV Specifications
Product Type Monitors Brand Asrock Collection Model Asrock PGO27QFV Manufacturer Product Type Asrock Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes VESA mounting Yes Swivel angle range -20 - 20 Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product colour Multicoloured Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family PGO27QFV Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Contrast ratio (typical) 1500000:1 Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Touchscreen No Response Time 0.03 ms Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Pixel Pitch 0.2292 x 0.2292 mm Viewable size, horizontal 59 cm HD type Quad HD Screen shape Flat Maximum refresh rate 360 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Display technology QD-OLED Viewable size, vertical 33.4 cm Panel type OLED Anti-glare screen Yes sRGB coverage (typical) 138% Built-in speaker(s) No Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes USB Power Delivery (USB PD) Yes DisplayPort out version 1.4 Headphone out Yes HDMI version 2.1 USB upstream port type USB Type-C USB Power Delivery up to 15 W HDMI Yes Power consumption (max) 100 W Power consumption (PowerSave) 0.5 W AC adapter output voltage 100 - 240 V AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (off) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Width (without stand) 610 mm Height (without stand) 358 mm Weight (without stand) 5.4 kg Depth (without stand) 71 mm Width (with stand) 610 mm Height (with stand) 568 mm Weight (with stand) 7.6 kg Depth (with stand) 258 mm AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro Built-in camera No Low Blue Light technology Yes AMD FreeSync Yes Tilt angle range -7 - 20 Tilt adjustment Yes Colour gamut standard DCI-P3, sRGB Height adjustment Yes Adjustable height (max) 10 cm Features RGB Lighting Stand Included Yes Cables included AC, DisplayPort, HDMI DisplayPort cable length 1.5 m HDMI cable length 1.5 m Quick start guide Yes Package weight 10.2 kg DCI-P3 coverage 99% Colour of product Black Connectivity Wireless MPN PGO27QFV Video Inputs DisplayPort Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Monitor Response Time 0.03ms Monitors Most Suitable For Gaming
Asrock PGO27QFV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black Downloads
Asrock PGO27QFV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black PGO27QFV Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The PGO27QFV has has a diagonal display of 27".