Asrock Phantom Gaming computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black PG27FFT1B
Brand New + In Stock, 10+ available.
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • Flicker Free Technology
  • Low Blue Light Technology
  • Vesa DisplayHDR 400
  • AMD FreeSync technology
  • Anti-Glare
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1749 in  Monitors
Reviews
General Information for Asrock Monitors
Asrock Phantom Gaming, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, 1 ms, Black
Phantom Gaming
PG27FFT1B Gaming Monitor
  • 27" FHD (1920 x 1080) Flat IPS Display
  • 180Hz High Refresh Rate
  • 1ms Response Time (MPRT)
  • sRGB 123% Color Gamut
  • Wide Viewing Angles (178-Degree)
  • AMD FreeSync Technology
  • VESA DisplayHDR 400
  • Flicker Free Technology
  • Low Blue Light Technology
  • 2 x HDMI 2.0, 1 x DisplayPort 1.2
  • Tilt Adjustment
180Hz High Refresh Rate
Experience exceptional visual smoothness and dynamic performance with the 180Hz high refresh rate gaming monitor. Say goodbye to delays and blurriness!
FHD Resolution Display
Indulge in gaming with a FHD monitor featuring IPS panel technology for immersive visuals.
Removes screen tearing and stutter, creating a superior and ultra-smooth visual performance.
Eliminates Flicker, reducing eyestrain for a comfortable viewing experience.
Phantom Gaming
27", IPS, FHD, 1920 x 1080, 1080p, 16:9, 16.7M, 1 MS, 180Hz, 178°, 0.3108 x 0.3108, HDMI, -5° - 20°, 613 x 430 x 225 mm, 4.25kg
Asrock Phantom Gaming. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display surface: Anti-glare, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Product colour: Black
Read more »
Asrock Phantom Gaming computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black PG27FFT1B Specifications
Product Type Monitors Brand Asrock Collection Model Asrock PG27FFT1B Collection Model Asrock Phantom Gaming Manufacturer Product Type Asrock Monitors Product colour Black Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product colour Multicoloured Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family Phantom Gaming Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 450 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Panel type IPS Touchscreen No Display surface Anti-glare Horizontal scan range 225 - 225 kHz Vertical scan range 48 - 180 Hz Digital horizontal frequency 30 - 225 kHz HD type Full HD Screen shape Flat Supported graphics resolutions 1920 x 1080 (HD 1080) Supported video modes 1080p Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 180 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Pixel Pitch 0.3108 x 0.3108 mm Aspect Ratio 16:9 Digital vertical frequency 48 - 180 Hz Anti-glare screen Yes sRGB coverage (typical) 123% Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 2 W Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes HDMI version 1.2 Headphone outputs 1 DisplayPort version 1.2 HDMI Yes Video colour modes DCI-P3, sRGB Power consumption (PowerSave) 0.5 W Power consumption (max) 42 W Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Input current 1.5 A AC input frequency 50/60 Hz Width (without stand) 613 mm Depth (without stand) 53 mm Height (without stand) 368 mm Height (with stand) 430 mm Weight (without stand) 3.78 kg Width (with stand) 613 mm Weight (with stand) 4.25 kg Depth (with stand) 225 mm Built-in camera No Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Power cable length 1.5 m AMD FreeSync Yes High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR 400 Tilt angle range -5 - 23 Tilt adjustment Yes Height adjustment No Gross weight 6.93 kg Features RGB Lighting Stand Included Yes Cables included DisplayPort, HDMI, Power Package weight 6.93 kg DisplayPort cable length 1.5 m HDMI cable length 1.5 m Quick start guide Yes Colour of product Black MPN PG27FFT1B Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
Asrock Phantom Gaming computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Downloads
Asrock Phantom Gaming computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Instruction Manual
Asrock Phantom Gaming computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black PG27FFT1B Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The PG27FFT1B has has a diagonal display of 27".