Brand:Asrock / Monitors / Asrock Monitors / Asrock PG27FFX1B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Asrock PG27FFX1B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 394375
Asrock PG27FFX1B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black PG27FFX1B
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
Highlights
  • Pg27ffx1b Gaming Monitor
  • 520Hz Refresh Rate
  • Amd Freesync Premium
  • Flicker Free
  • 27-Inch Fhd IPS Display
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2021 in  Monitors
Reviews
General Information for Asrock Monitors
Asrock PG27FFX1B, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 1 ms, Black
PG27FFX1B
PG27FFX1B Gaming Monitor
  • 27" FHD (1920 x 1080) Flat IPS Display
  • 520Hz High Refresh Rate
  • 1ms (GTG) Response Time
  • 94% DCI-P3 / 123% sRGB Color Space
  • Wide 178-Degree Viewing Angles
  • VESA DisplayHDR 400
  • AMD FreeSync Premium Technology
  • Flicker Free Technology
  • ASRock Low Blue Light Technology
  • Tilt Adjustment
Gaming Feature
Experience exceptional visual smoothness and dynamic performance with our 520Hz high refresh rate gaming monitor. Say goodbye to delays and blurriness - every movement is crystal clear, allowing you to instantly respond to on-screen action. Master the winning edge in fast-paced worlds!
AMD FreeSync Premium
Flicker Free
Panel
27-inch FHD IPS Display
DisplayHDR 400
Low Blue Light
Engineering
Connectivity
The Phantom Gaming monitor provides extensive connectivity options, including HDMI, USB 3.2, and DisplayPort to ensure compatibility with a wide range of devices. It also features a 3.5mm headphone jack for an enhanced audio experience.
Ergonomic Design
PG27FFX1B
27", 1920 x 1080 IPS, 520Hz, 16:9, 400cd/m², 1ms, 178°/178°
Asrock PG27FFX1B. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting. Product colour: Black
Read more »
Asrock PG27FFX1B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black PG27FFX1B Specifications
Product Type Monitors Brand Asrock Collection Model Asrock PG27FFX1B Manufacturer Product Type Asrock Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm VESA mounting Yes Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product colour Multicoloured Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family PG27FFX1B Display diagonal 27" Display brightness (typical) 400 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Panel type IPS Touchscreen No Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Maximum refresh rate 520 Hz HD type Full HD Display technology LED Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Pixel Pitch 0.3108 x 0.3108 mm Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm Anti-glare screen Yes sRGB coverage (typical) 123% Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 USB Type-B downstream ports quantity 1 Headphone out Yes HDMI version 2.1 USB Type-A downstream ports quantity 2 DisplayPort version 1.4 HDMI Yes Power consumption (PowerSave) 0.5 W Power consumption (max) 68 W Power consumption (off) 0.3 W Width (without stand) 614 mm Depth (without stand) 56 mm Height (without stand) 366 mm Weight (without stand) 5.35 kg Width (with stand) 614 mm Depth (with stand) 237 mm Height (with stand) 460 mm Weight (with stand) 5.8 kg AMD FreeSync type FreeSync Premium Built-in camera No Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Power cable length 1.5 m AMD FreeSync Yes Tilt angle range -5 - 20 Tilt adjustment Yes Height adjustment No Features RGB Lighting Stand Included Yes Cables included AC, DisplayPort, HDMI DisplayPort cable length 1.5 m HDMI cable length 1.5 m Quick start guide Yes Package weight 7.4 kg DCI-P3 coverage 94% Colour of product Blue MPN PG27FFX1B Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
Asrock PG27FFX1B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Downloads
Asrock PG27FFX1B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black PG27FFX1B Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The PG27FFX1B has has a diagonal display of 27".