Brand:Asrock / Monitors / Asrock Monitors / Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 389175
Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black PG27QRT1B
Brand New + In Stock, 10+ available.
See details and conditions
1 recently purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • AMD FreeSync™ Technology
  • Flicker Free Technology
  • ASRock Low Blue Light Technology
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1149 in  Monitors
Reviews
General Information for Asrock Monitors
Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, Black
Phantom Gaming PG27QRT1B
PG27QRT1B Curved Gaming Monitor
  • 27" QHD (2560x1440) 1500R VA Display
  • 180Hz High Refresh Rate
  • 1ms (MPRT) Response Time
  • 95% DCI-P3 / 132% sRGB Color Space
  • Wide 178-Degree Viewing Angles
  • AMD FreeSync™ Technology
  • Flicker Free Technology
  • 2 x HDMI™ 2.0, 1 x DisplayPort™ 1.4, 1 x Headphone Out
  • Tilt Adjustment
Gaming Feature
  • 180Hz Refresh Rate - Experience exceptional visual smoothness and dynamic performance with our 180Hz high refresh rate gaming monitor. Say goodbye to delays and blurriness – every movement is
Panel
Engineering
  • Connectivity - The Phantom Gaming monitor provides extensive connectivity options, including HDMI™ and DisplayPort™ to ensure compatibility with a wide range of devices. It also features a 3.5mm headphone jack for an enhanced audio experience.
Phantom Gaming PG27QRT1B
27" QHD 2560x1440 1500R VA, 16:9, 180Hz, 1ms, 300 cd/m², 178°, 95% DCI-P3 / 132% sRGB, 2 x HDMI 2.0, 2W x 2 Speakers, Headphone 3.5mm, 100-240V, 50/60Hz, 65W, -5° - 23°, Black, 4.59kg
Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LED, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Black
Read more »
Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black PG27QRT1B Specifications
Product Type Monitors Brand Asrock Collection Model Asrock Phantom Gaming Collection Model Asrock PG27QRT1B Collection Model Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B Manufacturer Product Type Asrock Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Detachable stand Yes Illuminated stand No VESA mounting Yes Frameless design No Refurbished No Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product colour Multicoloured Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family Phantom Gaming Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family Phantom Gaming PG27QRT1B Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Panel type VA Touchscreen No Response time (MPRT) 1 ms Digital horizontal frequency 30 - 265 kHz Display diagonal (metric) 69 cm HD type Quad HD Display technology LED Screen shape Curved Screen curvature rating 1500R Supported graphics resolutions 2560 x 1440 Supported video modes 1440p Maximum refresh rate 180 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.07 billion colours Pixel Pitch 0.2331 x 0.2331 mm Viewable size, horizontal 59.7 cm Contrast ratio (typical) 5000:1 Viewable size, vertical 33.6 cm Digital vertical frequency 48 - 180 Hz Anti-glare screen Yes sRGB coverage (typical) 132% Frame Rate Control (FRC) colour depth 8 bit Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 2 W Wi-Fi Yes Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes Headphone outputs 1 Headphone connectivity 3.5 mm HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 25 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 45 kWh Power consumption (PowerSave) 0.5 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (max) 65 W AC Input Voltage 100 - 240 V Input current 1.5 A Power supply type internal AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Weight (with stand) 4.59 g Width (without stand) 610 mm Depth (without stand) 93 mm Height (without stand) 367 mm Weight (without stand) 4.13 g Width (with stand) 610 mm Height (with stand) 452 mm Depth (with stand) 255 mm Built-in camera No Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Power cable length 1.5 m Automatic brightness control No AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC No Plug and Play Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range (HDR) 400 Tilt angle range -5 - 23 Tilt adjustment Yes Compliance certificates RoHS Features RGB Lighting Cables included DisplayPort, HDMI, Power Package weight 6.45 g DisplayPort cable length 1.5 m HDMI cable length 1.5 m Quick start guide Yes DCI-P3 coverage 95% Colour of product Black Connectivity Wireless MPN PG27QRT1B Video Inputs DisplayPort Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black Downloads
Asrock Phantom Gaming PG27QRT1B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black PG27QRT1B Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The PG27QRT1B has has a diagonal display of 27".