ASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67.3 cm (26.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD QD-OLED Black 90LM0B20-B01971
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
1 recently purchased Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • Monitor Response Time: 0.03Ms Monitors
  • Monitor Video Inputs: Displayport Monitors
  • Product Family: XG27UCDMG
  • Form Factor: AMD Freesync Monitors
  • Form Factor: NVIDIA G-Sync Monitors
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1088 in  Monitors
Reviews
General Information for Asus Monitors
ASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG, 67.3 cm (26.5"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, QD-OLED, 0.03 ms, Black
XG27UCDMG
ROG Strix OLED XG27UCDMG Gaming Monitor 27-inch (26.5-inch viewable) 4K QD-OLED panel, 240Hz, 0.03ms(GTG), OLED Anti-Flicker 2.0, custom heatsink, OLED Care Pro, Neo Proximity Sensor, G-SYNC compatible, VESA DisplayHDR 400 True Black, uniform brightness, 99% DCI-P3, true 10-bit color, DisplayWidget Center XG27UCDMG
ROG Strix OLED XG27UCDMG
ASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG. Display diagonal: 67.3 cm (26.5"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QD-OLED, Display surface: Matt, Response time: 0.03 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Warranty information: 3 years (including
Read more »
ASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67.3 cm (26.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD QD-OLED Black 90LM0B20-B01971 Specifications
Product Type Monitors Brand ASUS Collection Model Asus XG27UCDMG Manufacturer Product Type Asus Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes VESA mounting Yes Cable Lock Slot Yes Swivel angle range -45 - 45 Feet colour Black Form Factor Everyday Monitors Form Factor AMD FreeSync Monitors Form Factor NVIDIA G-Sync Monitors Product Family XG27UCDMG Display diagonal 67.3 cm (26.5") High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Contrast ratio (typical) 1500000:1 Native aspect ratio 16:9 Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Response Time 0.03 ms Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Viewable size, horizontal 59 cm Digital horizontal frequency 30 - 590 kHz Display surface Matt Screen shape Flat Screen shape Curved Screen curvature rating 1800R Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.78 million colours Display number of colours 1.073 billion colours Display brightness (peak) 1000 cd/m Display diagonal (metric) 68 cm Display technology QD-OLED Pixel Pitch 0.15525 x 0.15525 mm Viewable size, vertical 33.3 cm Panel type OLED HD type 4K Ultra HD Digital vertical frequency 48 - 240 Hz Anti-glare screen Yes sRGB coverage (typical) 145% Display viewable area (HxV) 589.97 x 332.93 mm Maximum refresh rate 240 Hz Built-in speaker(s) No Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes USB Power Delivery (USB PD) Yes Headphone out Yes HDMI version 2.1 USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) USB Type-A downstream ports quantity 3 USB Type-C downstream ports quantity 1 USB Power Delivery up to 90 W HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 DisplayPort version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 25 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 34 kWh Power consumption (PowerSave) 0.5 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (typical) 80 W AC Input Voltage 100 - 240 V AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Brand specific technologies ASUS OLED Care Depth (with stand) 168.7 mm Width (without stand) 610.3 mm Depth (without stand) 66.5 mm Height (without stand) 369.2 mm Width (with stand) 613 mm Height (with stand) 509.4 mm Weight (with stand) 7.44 kg Weight (without stand) 5 kg NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible AMD FreeSync type FreeSync Premium Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Motion blur reduction Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10) AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC Yes Picture-in-Picture Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 2195060 Pivot Yes Pivot angle -90 - 90 Tilt angle range -5 - 20 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Colour gamut standard DCI-P3, sRGB Height adjustment Yes Adjustable height (max) 12 cm Built-in KVM switch Yes Sustainability certificates Forest Stewardship Council (FSC) Mix Package depth 163 mm Package height 500 mm Package width 860 mm Package weight 10.3 kg Package Type Box DCI-P3 coverage 99% Colour of product Black MPN 90LM0B20-B01971 Video Inputs DisplayPort Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Monitor Response Time 0.03ms Monitors Most Suitable For Casual Computing
ASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67.3 cm (26.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD QD-OLED Black Downloads
ASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67.3 cm (26.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD QD-OLED Black 90LM0B20-B01971 Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The 90LM0B20-B01971 has has a diagonal display of 67.3 cm (26.5").