Brand:ASUS / Monitors / ASUS Monitors / ASUS TUF Gaming VG27AQ5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
ASUS TUF Gaming VG27AQ5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 409203
ASUS TUF Gaming VG27AQ5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black VG27AQ5A
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • 27-inch QHD(2560x1440) Fast IPS gaming monitor with 210Hz(OC) refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1268 in  Monitors
Reviews
General Information for Asus Monitors
ASUS TUF Gaming VG27AQ5A, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LCD, 1 ms, Black
TUF Gaming VG27AQ5A
TUF Gaming Series 5 - VG27AQ5A Gaming Monitor - 27-inch, QHD(2560x1440), 210Hz(OC), Fast IPS, ELMB SYNC, 0.3ms GTG (min.), Stereo speaker, DisplayWidget Center, Gaming AI
TUF Gaming VG27AQ5A
TUF Gaming VG27AQ5A Gaming Monitor – 27-inch, QHD(2560x1440), 210Hz(OC), Fast IPS, ELMB SYNC, 0.3ms GTG (min.), Stereo speaker, DisplayWidget Center, Gaming AI
ASUS TUF Gaming VG27AQ5A. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting. Product colour: Black
Read more »
ASUS TUF Gaming VG27AQ5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black VG27AQ5A Specifications
Product Type Monitors Brand ASUS Collection Model Asus TUF Gaming VG27AQ5A Manufacturer Product Type Asus Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm VESA mounting Yes Cable Lock Slot Yes Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family TUF Gaming Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family TUF Gaming VG27AQ5A Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Touchscreen No Panel type Fast IPS Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Maximum refresh rate 210 Hz Digital horizontal frequency 30 - 233 kHz Display diagonal (metric) 69 cm HD type Quad HD Display technology LCD Screen shape Flat Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.073 billion colours Response time (fast) 0.3 ms Pixel Pitch 0.233 x 0.233 mm Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm Digital vertical frequency 48 - 144 Hz Anti-glare screen Yes sRGB coverage (typical) 130% Contrast ratio (typical) 1300:1 Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) USB Type-C downstream ports quantity 1 HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 31 kWh Power consumption (PowerSave) 0.5 W Power consumption (typical) 20.8 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Height (without stand) 367 mm Weight (without stand) 4.2 kg Width (without stand) 615 mm Depth (without stand) 54 mm Width (with stand) 615 mm Height (with stand) 455 mm Weight (with stand) 5 kg Depth (with stand) 214 mm AMD FreeSync type FreeSync Premium Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Motion blur reduction Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Game mode Yes AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC No European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 2289601 Tilt angle range -5 - 20 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Colour gamut standard DCI-P3, sRGB Height adjustment No Country of origin China Customs product code (TARIC) 8528529100 Sustainability certificates Forest Stewardship Council (FSC) Mix Package height 475 mm Package width 689 mm Package depth 160 mm Package weight 7.1 kg Package Type Box DCI-P3 coverage 95% Colour of product Black Product Line ASUS TUF Gaming MPN VG27AQ5A Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
ASUS TUF Gaming VG27AQ5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black Downloads
ASUS TUF Gaming VG27AQ5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black VG27AQ5A Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The VG27AQ5A has has a diagonal display of 27".