Brand:ASUS / Monitors / ASUS Monitors / ASUS TUF Gaming VG27VQ3B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
ASUS TUF Gaming VG27VQ3B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 377005
ASUS TUF Gaming VG27VQ3B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black VG27VQ3B
Brand New, only 9 left in stock!
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 27-inch Full HD 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
Warranty:Full Manufacturer- Initial Release Date: 10/05/2024
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1604 in  Monitors
Reviews
General Information for Asus Monitors
ASUS TUF Gaming VG27VQ3B, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 1 ms, Black
VG27VQ3B
TUF Gaming VG27VQ3B Gaming Monitor - 27 inch Full HD, Curved, 180Hz, ELMB SYNC, FreeSync, 1ms response time, 90% DCI-P3, DisplayWidget Center
Steadfast Durability, Immersive Gaming
Read more »
ASUS TUF Gaming VG27VQ3B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black VG27VQ3B Specifications
Product Type Monitors Brand ASUS Collection Model Asus VG27VQ3B Manufacturer Product Type Asus Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Backlight type LED VESA mounting Yes Cable Lock Slot Yes Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family TUF Gaming Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family VG27VQ3B Display diagonal 27" Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Touchscreen No Panel type Fast VA Digital horizontal frequency 250 - 250 kHz HD type Full HD Display technology LCD Screen shape Curved Screen curvature rating 1500R Contrast ratio (typical) 3000:1 Maximum refresh rate 180 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68.6 cm Pixel Pitch 0.311 x 0.311 mm Viewable size, horizontal 59.8 cm Viewable size, vertical 33.6 cm Digital vertical frequency 48 - 180 Hz Anti-glare screen Yes Colour Gamut 90% Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.2 HDCP Yes HDMI Yes Energy efficiency class (HDR) Not available Energy efficiency class (SDR) D Energy consumption (SDR) per 1000 hours 17 kWh Power consumption (PowerSave) 0.5 W Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (typical) 17 W AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Width (without stand) 610 mm Height (without stand) 367 mm Height (with stand) 456 mm Weight (without stand) 4.2 kg Depth (without stand) 80 mm Width (with stand) 610 mm Weight (with stand) 4.9 kg Depth (with stand) 193 mm AMD FreeSync type FreeSync Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Shadow ontrol Yes Shadow control Yes Motion blur reduction Yes Game mode Yes AMD FreeSync Yes Year 2024 European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 1955715 Tilt angle range -5 - 23 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment No Colour gamut standard DCI-P3 Package height 520 mm Package depth 150 mm Package width 680 mm Package weight 6.3 kg Package Type Box Colour of product Black Product Line ASUS TUF Gaming MPN VG27VQ3B Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
ASUS TUF Gaming VG27VQ3B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black VG27VQ3B Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The VG27VQ3B has has a diagonal display of 27".