Brand:ASUS / Monitors / ASUS Monitors / ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 404318
ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black VG27AQM5A
Brand New + In Stock - Ready for immediate dispatch
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 27-inch QHD (2560x1440) gaming monitor with 300Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1767 in  Monitors
Reviews
General Information for Asus Monitors
ASUS TUF Gaming VG27AQM5A, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 1 ms, Black
VG27AQM5A
TUF Gaming VG27AQM5A Gaming Monitor – 27-inch, QHD(2560x1440), 300Hz, Fast IPS, ELMB Sync, 0.3ms (GTG), Stereo speaker, 95% DCI-P3, DisplayWidget Center
With 300Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
Adaptive-Sync
ELMB Sync
*Ideal for Fast-paced games , works better over 85Hz.
Variable Overdrive
Intuitive Controls
Shadow Boost
GamePlus
GameVisual
Flicker-Free technology
Low Blue Light
Extensive Connectivity
Ergonomic Design
VG27AQM5A
TUF Gaming VG27AQM5A
ASUS TUF Gaming VG27AQM5A. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting. Product colour: Black
Read more »
ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black VG27AQM5A Specifications
Product Type Monitors Brand ASUS Collection Model Asus VG27AQM5A Manufacturer Product Type Asus Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Detachable stand Yes Swivelling Yes VESA mounting Yes Cable Lock Slot Yes Swivel angle range -20 - 20 Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family TUF Gaming Form Factor AMD FreeSync Monitors Form Factor NVIDIA G-Sync Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family VG27AQM5A Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Touchscreen No Panel type Fast IPS Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Digital vertical frequency 48 - 300 Hz HD type Quad HD Display technology LED Screen shape Flat Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Pixel Pitch 0.233 x 0.233 mm Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm Digital horizontal frequency 30 - 223 kHz Anti-glare screen Yes Colour Gamut 95% Contrast ratio (typical) 1300:1 Maximum refresh rate 300 Hz Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Number of USB Type-C upstream ports quantity 1 Headphone out Yes HDMI version 2.1 USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 Headphone connectivity 3.5 mm DisplayPort version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 45 kWh Power consumption (PowerSave) 0.5 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W Power consumption (typical) 33 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power supply type internal AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Height (without stand) 367 mm Width (without stand) 615 mm Depth (without stand) 54 mm Width (with stand) 615 mm Height (with stand) 455 mm Weight (with stand) 4.6 kg Depth (with stand) 214 mm Weight (without stand) 3.6 kg NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible AMD FreeSync type FreeSync Premium Built-in camera No Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Game mode Yes AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 2261779 Tilt angle range -5 - 20 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment No Colour gamut standard DCI-P3 Stand Included Yes Package height 475 mm Package width 686 mm Package depth 160 mm Package weight 6.4 kg Package Type Box DCI-P3 coverage 95% Colour of product Black Product Line ASUS TUF Gaming MPN VG27AQM5A Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black Downloads
ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black VG27AQM5A Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The VG27AQM5A has has a diagonal display of 27".