Brand:ASUS / Monitors / ASUS Monitors / ASUS TUF Gaming VG27AQL5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LCD Black
ASUS TUF Gaming VG27AQL5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 409827
ASUS TUF Gaming VG27AQL5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LCD Black VG27AQL5A
Limited Stock Available
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
1 recently purchased, Only 2 left, Don't miss out!
2398 reviews
Highlights
  • 27-inch QHD(2560x1440) Fast IPS gaming monitor with 210Hz(OC) refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1447 in  Monitors
Reviews
General Information for Asus Monitors
ASUS TUF Gaming VG27AQL5A, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Wide Quad HD, LCD, 1 ms, Black
VG27AQL5A
The 27-inch TUF Gaming VG27AQL5A QHD gaming monitor featuring a IPS panel for blistering-fast 210 Hz (OC) gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) and AMD FreeSync Premium, VESA AdaptiveSync technologies enables buttery-smooth gaming. In addition, it supports DisplayHDR 400 and has a 95% DCI-P3 gamut to offer exceptional colors and contrast.
VG27AQL5A
TUF Gaming Series 5 - VG27AQL5A Gaming Monitor – 27-inch, QHD(2560x1440), 210Hz(OC), Fast IPS, ELMB SYNC, 0.3ms GTG (min.), Stereo speaker, DisplayWidget Center, Gaming AI, Height Adjustment
ASUS TUF Gaming VG27AQL5A. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle,
Read more »
ASUS TUF Gaming VG27AQL5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LCD Black VG27AQL5A Specifications
Product Type Monitors Brand ASUS Collection Model Asus VG27AQL5A Manufacturer Product Type Asus Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Swivelling Yes VESA mounting Yes Cable Lock Slot Yes Swivel angle range -20 - 20 Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family TUF Gaming Form Factor AMD FreeSync Monitors Product Family 1440p Gaming Monitors Product Family VG27AQL5A Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Display brightness (typical) 350 cd/m Display Resolution 2560 x 1440 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Touchscreen No Panel type Fast IPS Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Maximum refresh rate 210 Hz Digital horizontal frequency 30 - 233 kHz Display diagonal (metric) 69 cm HD type Wide Quad HD Display technology LCD Screen shape Flat Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 1.073 billion colours Display brightness (peak) 400 cd/m Response time (fast) 0.3 ms Pixel Pitch 0.233 x 0.233 mm Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm Digital vertical frequency 48 - 144 Hz Anti-glare screen Yes sRGB coverage (typical) 130% Contrast ratio (typical) 1300:1 Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub Yes HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) USB Type-C downstream ports quantity 1 HDCP version 2.2 Headphone outputs 1 HDMI version 2.0 DisplayPort version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 41 kWh Power consumption (PowerSave) 0.5 W Power consumption (typical) 20.8 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Height (without stand) 367 mm Height (with stand) 534 mm Width (without stand) 615 mm Depth (without stand) 51 mm Width (with stand) 615 mm Weight (with stand) 6.9 kg Weight (without stand) 4.6 kg Depth (with stand) 215 mm AMD FreeSync type FreeSync Premium Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Motion blur reduction Yes Game mode Yes AMD FreeSync Yes High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR 400 European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 2289602 Pivot Yes Pivot angle -90 - 90 Tilt angle range -5 - 20 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Colour gamut standard DCI-P3, sRGB Height adjustment Yes Adjustable height (max) 13 cm Sustainability certificates Forest Stewardship Council (FSC) Mix Package width 815 mm Package depth 170 mm Package height 477 mm Package weight 9.3 kg Package Type Box DCI-P3 coverage 95% Colour of product Black Product Line ASUS TUF Gaming MPN VG27AQL5A Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
ASUS TUF Gaming VG27AQL5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LCD Black Downloads
ASUS TUF Gaming VG27AQL5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LCD Black VG27AQL5A Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The VG27AQL5A has has a diagonal display of 27".