Brand:ASUS / Monitors / ASUS Monitors / ASUS VZ27EHF-W computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White
ASUS VZ27EHFW computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 401826
ASUS VZ27EHF-W computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White VZ27EHF-W
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • 27-inch Full HD (1920 x 1080) IPS gaming monitor with stylish ultra-slim profile only 6.5mm thin
  • SmoothMotion 100Hz refresh rate and 1ms MPRT delivers a seamless, tear-free visual experience by enabling VRR (variable refresh rate)
  • VESA wall-mountable to save on desktop space
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:2063 in  Monitors
Reviews
General Information for Asus Monitors
ASUS VZ27EHF-W, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 1 ms, White
VZ27EHF-W
ASUS VZ27EHF-W Eye Care Gaming Monitor
SMOOTH YOUR WORK & PLAY
ASUS VZ27EHF-W Eye Care Gaming Monitor features 27-inch IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing ultra-slim profile that measures a mere 6.5mm at its thinnest point and vivid image quality. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
Fluid viewing experience with 100Hz SmoothMotion
With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates. It refreshes content on the display 1.67-time faster than the one with a standard 60Hz refresh rate, giving you more fluid animation in video, casual gaming, and day-to-day work, can all benefit from the smoother-than-ever experience.
Smooth Game Play
A 100Hz refresh rate and 1ms Moving Picture Response Time (MPRT) help reduce smearing
Read more »
ASUS VZ27EHF-W computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White VZ27EHF-W Specifications
Product Type Monitors Brand ASUS Collection Model Asus VZ27EHF-W Manufacturer Product Type Asus Monitors Panel mounting interface 75 x 75 mm Frameless design Yes Backlight type LED VESA mounting Yes Product colour White Cable Lock Slot Yes Feet colour White Form Factor Everyday Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family ASUS Eye Care Product Family VZ27EHF-W Display diagonal 27" Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Panel type IPS Touchscreen No Digital horizontal frequency 30 - 110 kHz HD type Full HD Display technology LCD Screen shape Flat Maximum refresh rate 100 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Pixel Pitch 0.311 x 0.311 mm Viewable size, horizontal 59.8 cm Viewable size, vertical 33.6 cm Digital vertical frequency 48 - 100 Hz Anti-glare screen Yes Contrast ratio (typical) 1300:1 Built-in speaker(s) No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 1 Headphone out Yes DC-in jack Yes HDMI version 1.4 Headphone outputs 1 HDCP version 1.4 HDCP Yes HDMI Yes Energy efficiency class (SDR) D Power consumption (PowerSave) 0.5 W Power consumption (typical) 21 W Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V AC input frequency 50/60 Hz Brand specific technologies Crosshair, Eye Care+, SPLENDID Depth (with stand) 209.8 mm Width (without stand) 612.3 mm Depth (without stand) 38.5 mm Height (without stand) 356.7 mm Height (with stand) 433.5 mm Weight (without stand) 3.1 kg Width (with stand) 612.3 mm Weight (with stand) 3.5 kg Built-in camera No Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes FPS counter Yes Game mode Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 1673607 Tilt angle range -5 - 23 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment No Sustainability certificates ENERGY STAR Package depth 124 mm Package width 678 mm Package height 532 mm Package weight 5.19 kg Package Type Box Colour of product White MPN VZ27EHF-W Monitor Response Time 1ms Monitors Most Suitable For Casual Computing
ASUS VZ27EHF-W computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White Downloads
ASUS VZ27EHF-W computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White VZ27EHF-W Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The VZ27EHF-W has has a diagonal display of 27".