Cooler Master Gaming GA27FC computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black CMI-GA27FC-UK
Sorry, temporarily out of stock, click the button below to be notified once it's available again.
2398 reviews
Highlights
  • Your Gateway To Productivity And PlayGa27fcThe Ga27fc Is Tailored For Both Office Workers And Gamers Seeking A Seamless And Enhanced Daily Experience. Featuring A 27 Fhd Display And A 120Hz Refresh Rate, The Ga27fc Caters To The Demands Of Light Esports A
  • Fast And SeamlessWith A 120Hz Refresh Rate And 1Ms (Mprt) Response Time, Winning Any Game Is Within Your Reach, While Other ACtivities As Such As Working Or Movie-Watching Will See Less Motion Blur And Smearing
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1192 in  Monitors
Reviews
General Information for Cooler Master Monitors
Cooler Master Gaming GA27FC, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, 4 ms, Black
GA27FC
Your Gateway To Productivity And Play
GA27FC
The GA27FC is tailored for both office workers and gamers seeking a seamless and enhanced daily experience. Featuring a 27 FHD display and a 120Hz refresh rate, the GA27FC caters to the demands of light esports and everyday tasks alike. It stands as the ideal option for an entry-level display delivering high-value performance.
Your Versatile Solution
Fast and Seamless
With a 120Hz refresh rate and 1ms (MPRT) response time, winning any game is within your reach, while other activities as such as working or movie-watching will
Read more »
Cooler Master Gaming GA27FC computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black CMI-GA27FC-UK Specifications
Product Type Monitors Brand Cooler Master Collection Model Cooler Master GA27FC Manufacturer Product Type Cooler Master Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm Frameless design Yes Detachable stand Yes VESA mounting Yes Front bezel colour Black Feet colour Black Display LCD Form Factor Everyday Monitors Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product colour Multicoloured Product Family GA27FC Display diagonal 27" Display brightness (typical) 250 cd/m Display Resolution 1920 x 1080 pixels Native aspect ratio 16:9 Response Time 4 ms Panel type IPS Touchscreen No Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Response time (MPRT) 1 ms HD type Full HD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1500:1 Maximum refresh rate 120 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Display diagonal (metric) 68.5 cm Aspect Ratio 16:9 Brightness 250 cd/m Adobe RGB coverage 105% Response Time 1ms (MPRT) Built-in speaker(s) No Built-in USB hub No HDMI ports quantity 1 VGA (D-Sub) ports quantity 1 Headphone out No HDMI version 1.4 HDMI Yes Colour Yes Power consumption (max) 24 W Power supply type External Width (with stand) 105 mm Depth (with stand) 614 mm Weight (with stand) 3.53 kg Width (without stand) 105 mm Depth (without stand) 684 mm Height (without stand) 362 mm Weight (without stand) 3.43 kg Height (with stand) 456 mm Built-in camera No Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Plug and Play Yes Tilt angle range -5 - 20 Tilt adjustment Yes Height adjustment No Country of origin China Colour gamut standard sRGB Power adapter included Yes Features RGB Lighting Stand Included Yes Package depth 687 mm Quick start guide Yes Package width 156 mm Package height 443 mm Package weight 5.04 kg Package Type Box Package Type NA AC adapter included Yes Tilt angle -5/20 QA_test. LCD QA_test. LCD,- Contrast Ratio 1500:1 Special Features Adaptive SyncAnti-flickerLow Blue Light Optical drive player software LCD,- Supplied AC adapter type LCD,- Colour of product Black Resolution (Native) 1920 x 1080 Unit Colour Front Black Unit Colour Rear Black Unit Colour Stand Black Horizontal Viewing Angle 178 Vertical Viewing Angle 178 Wall Mount VESA 100mm x 100mm Screen Size 27" Display Colours 16.7 Million Input Power Source Power Adapter Warranty Direct with Manufacturer 3 Years VGA Port(s) 1 HDMI 1.4 Port(s) 1 Normal Power Consumption 24W Package Contents Monitor Web Address www.coolermaster.com Screen Features FHD120Hz Model Number CMI-GA27FC-UK Keywords Monitor27-inchFHDHDMI MPN CMI-GA27FC-UK Monitor Response Time 4ms Monitors Most Suitable For Gaming
Cooler Master Gaming GA27FC computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Downloads
Cooler Master Gaming GA27FC computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black CMI-GA27FC-UK Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The CMI-GA27FC-UK has has a diagonal display of 27".