Brand:ASUS / Monitors / ASUS Monitors / ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160
    Brand New & Boxed
    Manufacturer Warranty
    Fast & Free Delivery
    Pay over 3 months 0% Interest*
Product Code: 401862
ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black VG27UQ1A
Brand New + In Stock, 10+ available.
» FREE UK Delivery
between Monday, 18 May.
» Expedited Delivery available For Friday, 15 May.
See details and conditions
2398 reviews
Highlights
  • 27-inch 4K (3840 x 2160) gaming monitor with ultra-fast 160Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
Warranty:Full Manufacturer
Return Policy:60 Days
Best Sellers Rank:1916 in  Monitors
Reviews
General Information for Asus Monitors
ASUS TUF Gaming VG27UQ1A, 68.6 cm (27"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LCD, 1 ms, Black
VG27UQ1A
TUF Gaming VG27UQ1A
Steadfast Durability, Immersive Gaming
The 27-inch TUF Gaming VG27UQ1A 4K UHD gaming monitor featuring a Fast IPS panel and NVIDIA G-SYNC Compatible for blistering-fast 160 Hz gaming. Its clever combination of Display Stream Compression (DSC), ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) and AMD FreeSync Premium technologies enables buttery-smooth gaming on PCs. Console gamers can get their fix, too, as Supports up to 4K 120 Hz visuals via HDMI 2.1 without chroma subsampling. In addition, it has a 95% DCI-P3 gamut to offer exceptional colors and contrast.
Next-Gen PC Gaming
4K 160 Hz on PCs with the latest graphics cards
DSC Display Stream Compression
DSC technology supports 4K visuals via a single DisplayPort 1.4 connection
Next-Gen Console Gaming
Native 4K @120Hz visulas via HDMI 2.1
Variable Refresh Rate
Auto Low Latency
160Hz REFRESH RATE AND 1MS (GTG) RESPONSE TIME
Read more »
ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black VG27UQ1A Specifications
Product Type Monitors Brand ASUS Collection Model Asus VG27UQ1A Manufacturer Product Type Asus Monitors Product colour Black Panel mounting interface 100 x 100 mm VESA mounting Yes Cable Lock Slot Yes Feet colour Black Form Factor Gaming Monitors Form Factor 25" - 27" Monitors Product Family TUF Gaming Form Factor AMD FreeSync Monitors Form Factor NVIDIA G-Sync Monitors Product Family Console Gaming Monitors Product Family VG27UQ1A Display diagonal 27" High Dynamic Range (HDR) supported Yes LED backlight Yes Display brightness (typical) 300 cd/m Native aspect ratio 16:9 Response Time 1 ms Touchscreen No Display Resolution 3840 x 2160 pixels Panel type Fast IPS Response time measurement type GTG (Gray to Gray) Digital vertical frequency 48 - 160 Hz Display diagonal (metric) 69 cm Display technology LCD Screen shape Flat Contrast ratio (typical) 1000:1 Maximum refresh rate 160 Hz Viewing angle, horizontal 178 Viewing angle, vertical 178 Display number of colours 16.7 million colours Pixel Pitch 0.155 x 0.155 mm Viewable size, horizontal 59.7 cm Viewable size, vertical 33.6 cm HD type 4K Ultra HD Digital horizontal frequency 30 - 255 kHz Anti-glare screen Yes Colour Gamut 95% Built-in speaker(s) Yes Number of Speakers 2 RMS rated power 4 W Built-in USB hub No HDMI ports quantity 2 DisplayPorts quantity 1 Headphone out Yes HDMI version 2.1 Headphone outputs 1 DisplayPort version 1.4 HDCP version 2.3 HDCP Yes HDMI Yes Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26.1 kWh Energy efficiency class (SDR) F Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh Energy consumption (HDR) per 1000 hours 49 kWh Power consumption (PowerSave) 0.5 W Energy efficiency class (HDR) g Power consumption (off) 0.3 W AC Input Voltage 100 - 240 V Power consumption (standby) 0.5 W Power consumption (typical) 32 W Power supply type internal AC input frequency 50/60 Hz Energy efficiency scale A to G Width (without stand) 614.8 mm Depth (without stand) 57 mm Height (without stand) 366.5 mm Width (with stand) 614.8 mm Depth (with stand) 213.8 mm Height (with stand) 455 mm Weight (with stand) 4.8 kg Weight (without stand) 4 kg NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible AMD FreeSync type FreeSync Premium Built-in camera No VESA Adaptive Sync support Yes Flicker-free technology Yes Low Blue Light technology Yes Shadow control Yes Motion blur reduction Yes High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10) Game mode Yes AMD FreeSync Yes NVIDIA G-SYNC Yes European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 2153203 Tilt angle range -5 - 20 Wall Mountable Yes Tilt adjustment Yes Height adjustment No Colour gamut standard DCI-P3 Sustainability certificates Forest Stewardship Council (FSC) Mix Package height 475 mm Package width 689 mm Package depth 160 mm Package weight 6.6 kg Package Type Box Colour of product Black Product Line ASUS TUF Gaming MPN VG27UQ1A Video Inputs DisplayPort Monitor Response Time 1ms Monitors Monitor Video Inputs DisplayPort Monitors Most Suitable For Gaming
ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black Downloads
ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black VG27UQ1A Reviews
There are no reviews for this product.
Frequently Asked Questions
What size is the screen/display for this product?The VG27UQ1A has has a diagonal display of 27".